Européringens logoIndiana Jones Tokai Macho

Meny

Start
Nyheter
Rasbeskrivning
Européspecial
Titelkatter
Årets Europé
Uppfödare
Avelshanar
Till salu
Fotoalbum
Styrelsen
Bli medlem
Europésnack
Om Européringen Länkar
 

Uppfödare inom Européringen

På denna sida hittar du uppfödare inom Européringen. Efter stamnamnet finns angivet om uppfödaren har specialiserat sig på någon särskild färgvariant.

Ta gärna kontakt med någon av våra anslutna uppfödare om du är nyfiken på Europén och vill veta mer. Uppfödare som anmält att de för närvarande har kattungar till salu hittar du under rubriken Till salu.

Du som föder upp Européer, är medlem, och vill vara med på denna sida, anmäl detta till Européns redaktion. Ange namn, telefonnummer, ev. stamnamn samt om du så önskar vilken färgvariant(er) du framförallt föder upp. Om du har egen hemsida och email så meddela även dessa uppgifter.


S*Aniratax
Silveragouti
Johanna Nilsson
Brunflo (Österund)
Tel: 0703-68 84 68
E-mail: johanna@aniratax.com
Hemsida: www.aniratax.com

S*Hafvets Qvarn
Bruntabby och brunspotted
Aurora Wirefors
Stockholm
Tel: 070-974 74 48
E-mail: aurora@hafvetsqvarn.com
Hemsida: www.hafvetsqvarn.com

Cardiwens
Mia Isaksson
Uppsala
Tel: 073-339 06 50
E-mail: borje.olivia@gmail.com
Hemsida: www.cardiwens.se

Upp


S*Bojsons
Boje Persson
Solna
Tel. 0764-211961
E-Mail: balder58@hotmail.se

SE*D20’s
Jennie Lindahl
Yterby
Tel: 0707 306722
E-mail: moriawe22@gmail.com

Yamasee
Ingeborg Ekstrand
Hörby
Tel: 0707-518580
E-mail: ingeborg@yamasee.eu
Hemsida: http://www.yamasee.eu

Upp


Palettens
Blå och brunagouti
Kerstin Sundberg
Stockholm
Tel: 08-581 710 39
E-mail: kerstin.sundberg@bredband.net

Wawe's
Walter Wege
Hörby
Tel: 0707-518580
E-mail: ingeborg@yamasee.eu
Hemsida: http://www.yamasee.eu

S*Toviks
Anne-Li Ejemark
Vantingevägen 35
26972 Förslöv
Tel: 0707-283464
E-mail: toviks@gmail.com

Upp


S*Singastens
Svartsilver
Lars och Agnieszka Madej
Uppsala
Tel: 018-25 56 94
E-mail: info@singastens.se
Hemsida: www.singastens.se

Eife's
Tabby
Eva Køhler
Egå, Danmark
Tel: +45 28 70 84 98
E-mail: bluegreenEK@gmail.com
Hemsida: www.eife.dk

                                                                                                                       Upp


FIN*Casimirrin
Bruntabby
Tarja-Leena Sillasto
Helsingfors, Finland
Tel: 358-50 586 5410
E-mail: casimirrin@eurooppalaiskissat.net
Hemsida: www.elisanet.fi/casimirrin 

 v.Tabbygaard
Bruntabby, svartsilvertabby, rödtabby, rödspotted
Krista Maag
Gossau (kanton Zürich) Schweiz
Tel: +41 44 935 26 96
Tel: +41 79 326 19 73
E-mail: krista@plush.ch
Hemsida: www.europaen.ch

Knuddel-kat
Manuela Hurni
Schwanden Schweiz
Tel: +41 79 326 54 51
E-mail: manuela.hurni@bluewin.ch
Hemsida: www.knuddel-kat.ch

 

Palettens

 

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!

© Européringen