Européringens logoIndiana Jones Tokai Macho

Meny

Start
Nyheter
Rasbeskrivning
Européspecial
Titelkatter
Årets Europé
Uppfödare
Avelshanar
Till salu
Fotoalbum
Styrelsen
Bli medlem
Europésnack
Om Européringen Länkar
 

Uppfödare inom Européringen

På denna sida hittar du uppfödare inom Européringen. Efter stamnamnet finns angivet om uppfödaren har specialiserat sig på någon särskild färgvariant.

Ta gärna kontakt med någon av våra anslutna uppfödare om du är nyfiken på Europén och vill veta mer. Uppfödare som anmält att de för närvarande har kattungar till salu hittar du under rubriken Till salu.

Du som föder upp Européer och vill vara med på denna sida, anmäl detta till Européns redaktion. Ange namn, telefonnummer, ev. stamnamn samt om du så önskar vilken färgvariant(er) du framförallt föder upp. Om du har egen hemsida och email så meddela även dessa uppgifter.


S*Aniratax
Silveragouti
Johanna Nilsson
Brunflo (Österund)
Tel: 0703-68 84 68
E-mail: johanna@aniratax.com
Hemsida: www.aniratax.com

S*Hafvets Qvarn
Bruntabby och brunspotted
Aurora Wirefors
Stockholm
Tel: 070-974 74 48
E-mail: aurora@hafvetsqvarn.com
Hemsida: www.hafvetsqvarn.com

Cardiwens
Mia Isaksson
Uppsala
Tel: 073-339 06 50
E-mail: borje.olivia@gmail.com
Hemsida: www.cardiwens.se

Upp


S*Singastens
Svartsilver
Lars och Agnieszka Madej
Uppsala
Tel: 018-25 56 94
E-mail: info@singastens.se
Hemsida: www.singastens.se

S*Som Hund & Katt
Blåtabby
Ulrika Sörlid
Tel: 072-537 55 55
Askersund
E-mail: ulrika.salbo@hotmail.com
Hemsida: www.somhundokatt.se

S*Offsides
Silver
Johan Carlström & Lotta Franzén
Kalmar
Tel: 0480-49 39 02
E-mail: johan@offsides.se
Hemsida: www.offsides.se

Hallonstrands
Bruntabby och spotted
Ann-Theres och Kjell Hallgren
Vallentuna
Tel: 08-512 38 323
E-mail: hallonstrands@gmail.com

                                                                                                                      Upp


Palettens
Blå och brunagouti
Kerstin Sundberg
Stockholm
Tel: 08-581 710 39
E-mail: kerstin.sundberg@bredband.net

Miss Priss
Silvertabby
Inger Leet
Stockholm
Tel: 08-30 69 49
E-mail: inger.leet@comhem.se

Scarborough
Bruntabby och spotted
Ingemar Stade
Stockholm
Tel: 08-81 24 68
E-mail: scarborough@bredband.net
Hemsida: hem.bredband.net/b131599

S*Lusali's
Smoke och silver
Marlene Johansson
Stenhamra
Tel: 08-40 02 16 36
E-mail: marlene@lusali.com
Hemsida: www.lusali.com

Upp


S*Nummulariums
Rebecka Salamon
Tel: 08-722 76 13
Stockholm
E-mail: rebecka_salamon@yahoo.com
Hemsida: www.nummulariums.se

Cecita's
Lena Alm
Uppsala
Tel: 018-69 30 15
E-mail: lena-alm@hotmail.se

Parlörs
Bruntabby
Rina Matthiessen
Nacka
Tel: 08-773 31 52

Upp


Eife's
Tabby
Eva Køhler
Egå, Danmark
Tel: +45 28 70 84 98
E-mail: bluegreenEK@gmail.com
Hemsida: www.eife.dk

DK Boholdt
Bruntabby och Svartsilvertabby
Pernille Boholdt
Græsted, Danmark
E-mail: pernille@boholdt.dk
Hemsida: www.boholdt.dk

FIN*Casimirrin
Bruntabby
Tarja-Leena Sillasto
Helsingfors, Finland
Tel: 358-50 586 5410
E-mail: casimirrin@eurooppalaiskissat.net
Hemsida: www.elisanet.fi/casimirrin 

FI*Vinhaviiksen
Riitta Kela
Espoo Finland
E-mail: riitta@vinhaviiksen.fi
Hemsida: www.vinhaviiksen.fi

                                                                                                                       Upp


 v.Tabbygaard
Bruntabby, svartsilvertabby, rödtabby, rödspotted
Krista Maag
Gossau (kanton Zürich) Schweiz
Tel: +41 44 935 26 96
Tel: +41 79 326 19 73
E-mail: krista@plush.ch
Hemsida: www.europaen.ch

Knuddel-kat
Manuela Hurni
Schwanden Schweiz
Tel: +41 79 326 54 51
E-mail: manuela.hurni@bluewin.ch
Hemsida: www.knuddel-kat.ch

 

Palettens

 

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!

© Européringen